© 2020 created with webwavecms.com
Rejestracja telefoniczna/sms: 508 720 694
Rejestracja on line: info@teleporadarodzinny.pl
W okresie epidemii każde zachorowanie wśród domowników powinno być traktowane jako podejrzenie zachorowania na infekcję koronawirusową. Oczywiście w okresie infekcyjnym za większość objawów infekcji dróg oddechowych takich jak katar, kaszel czy ból gardła odpowiadają inne wirusy, niemniej jednak zastosowanie się do poniższych zaleceń pomoże uchronić pozostałych domowników przed zachorowaniem.
Pamiętajmy, że do większości zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub poprzez dotyk skażonych wirusem powierzchni i dotknięcie zabrudzonymi dłońmi ust lub nosa. Wirus utrzymuje się w formie aerozolu w wydychanym przez chorego powietrzu nawet do 3 godzin i stopniowo opada wraz z innymi drobinami na podłogę. Stąd tak ważne jest utrzymanie czystości w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Do mycia podłogi warto zastosować detergenty ze środkiem odkażającym.
Dezynfekcja powierzchni
Wirus utrzymuje się również na powierzchni dotykanych przedmiotów. Na przedmiotach papierowych do 24 h, na plastiku i metalu nawet do 72 h. Oczywiście wraz z upływem czasu jego zakaźność znacznie spada. Warto o tym pamiętać.
Z tego powodu w warunkach domowych używamy chusteczek nasączonych 70-80% alkoholem do dezynfekcji klamek, telefonów, klawiatur komputerów, uchwytów czajnika, włączników prądu, pilotów TV czy drzwi lodówki. O przetarciu klawiatury, telefonu i myszki powinniśmy pamiętać również w miejscu pracy. Większe powierzchnie (np. blaty kuchenne) powinny zostać umyte neutralnym detergentem, a następnie zdezynfekowane środkiem o działaniu przeciwwirusowym (dopuszcza się środki z zawartością 0,05% roztworu podchlorynu sodu lub alkoholu 70%).
Przebywanie z osobą chorą
Osoba chora powinna przebywać w osobnym, często wietrzonym pokoju. Jeśli chory korzysta ze wspólnej toalety powinien to robić jako ostatni z domowników, a następnie wszystkie powierzchnie, których dotykał powinny zostać przetarte środkiem odkażającym, a toaleta wywietrzona przez minimum godzinę.
Kontakt z osobą chorą w okresie epidemii powinien być ograniczony do absolutnego minimum. Jeśli to możliwe podczas przebywania w jednym pomieszczeniu powinien być zachowany dystans przynajmniej 2 metrów. Wszyscy domownicy powinni nosić maseczki (dopuszczalne są maseczki bawełniane domowej roboty lub zwykły ręcznik). Pomieszczenie musi zostać dobrze wywietrzone (min. 1 godzina).
Osoba chora powinna unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi, gdyż dotykając je może przyczynić się do roznoszenia zakażenia na inne pomieszczenia.
Pranie
Pranie ubrań osoby chorej powinno odbywać się również z zachowaniem środków ostrożności. Ubrania nie powinny być prane razem z odzieżą pozostałych domowników. Zaleca się, aby ubrania używane przez chorego nadawały się do prania w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Powinny być po użyciu włożone do worka plastikowego i pozostawione na 24h, jeśli pranie wykonuje inny domownik. Brudna odzież powinna zostać włożona do pralki bezpośrednio z plastikowego worka, bez pojedynczego wyciągania odzieży. Czynność tą wykonujemy w rękawiczkach i myjemy następnie ręce. Ręczniki powinny być zmieniane codziennie, natomiast pościel i piżama przynajmniej co 2 dni.
Wspólne posiłki
Osoba chora powinna spożywać posiłki osobno w swoim pokoju, lub w wydzielonej części domu (np. na tarasie). Mycie naczyń powinno odbywać się w zmywarce lub w przypadku jej braku z użyciem detergentu i gorącej wody. Chory powinien posiadać swój komplet naczyń (warto wyparzyć kubek i sztućce).
Zachowanie zasad domowej izolacji pozwala na zmniejszenie ryzyka zakażenia naszych bliskich. Powyższe zasady warto stosować w okresie wzmożonego występowania zachorowań na choroby zakaźne. Pozwoli to znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się takich chorób jak: grypy, paragrypy oraz infekcji wywołanych wirusami RS czy COVID-19.
tekst: lek. med. Ewa Koźmińska-Badr