Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi.
W tym celu wykorzystuje metodę pulsoksymetrii , która mierzy stopień pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal. Monitorowanie saturacji krwi przy użyciu pulsoksymetrów to aktualnie najlepsza metoda kontroli stanu pacjenta podczas izolacji domowej.
Metoda ta posiada jednak szereg ograniczeń . Wyniki zafałszowane zdarzają się w przypadku nałogowych palaczy, zatrucia tlenkiem węgla, anemii, użycia niektórych substancji chemicznych czy obecności lakieru do paznokci. Pomiar saturacji powinien odbywać się w miejscach prawidło ukrwionych (palce dłoni, stopy, płatek ucha). Pomiary pulsoksymetrem dają także zafałszowane wyniki w stanach silnego wstrząsu pourazowego (gdy organizm zmniejsza przepływ krwi w kończynach) i hipotermii.
Pulsoksymetr jest bardzo czuły na ruch. Już niewielki ruch może powodować zafałszowanie wyników. Równie istotne jest prawidłowe ułożenie palca w układzie pomiarowym. Aby pulsoksymetr prawidłowo działał ilość światła docierającego do jego detektora z diod powinna być zdecydowanie większa niż ilość światła docierająca z otoczenia.
Prawidłowa saturacja (SpO2) wynosi 95–98% (u osób >70. roku życia 94–98%). Podczas tlenoterapii może zwiększyć się do 99–100% .
Za zdecydowanie nieprawidłowy przyjmuje się wynik SpO2 <90% . Spadek saturacji wymaga hospitalizacji pacjenta i zapewnienia mu wysokoprzepływowego dostępu do tlenu.